Trasa Pluski

Pluski - jeź. Poplusz - jeź. Święte - Kurki


Spływ kajakowy Pluski

 

Pluski - jeź. Poplusz - jeź. Święte - Kurki

czas spływu: 2-3 godz.
długość trasy: 6 km

 

Opis spływu.

Jedną z najdłuższych i najciekawszych  tras na spływ kajakowy Marózką przez Warmię jest trasa zaczynająca się w naszej Przystani nad  jez. Pluszne w malowniczej miejscowości Pluski.

Trasa jest wyjątkowa również z tego powodu, że dostępna jest tylko w nieliczne dni w roku. Spowodowane jest to brakiem wody na drugim etapie spływu  w rzeczce Popluszna lączącej jez. Pluszne z jez. Poplusz.

Z Przystani kierujemy się na południe. Przed nami odcinek o długości ok 4.5km prowadzący przez piękne i bardzo czyste jezioro.  Pluszne to zbiornik wodny objęty strefą ciszy, daje nam to pewność, że naszej wyprawy nie zakłóci hałas silników spalinowych. Akwen położony jest wśród sosnowo świerkowych lasów. Dopływamy do brzegu jeziora położonego najbardziej na  południu.
Na brzegu musimy opuścić kajak i przenieść go ok 50 metrów by ponownie zwodować za znajdującym się jazem wodnym. Przed nami rzeczka Popluszna. Kręty odcinek rzeczny o długości ok 800 metrów prowadzi nas przez stary las  do jeziora Poplusz.  Następnie pokonujemy ok 500 metrowy odcinek przez małe śródleśne jeziorko by ponownie w południowej części jeziora wpłynąć w Popluszną,  po kolejnych siedmiuset metrach docieramy  do miejscowości Swaderki, przepływamy pod mostkiem i kierując się w prawo wpływamy do Marózki.

Za Swaderkami po kilku zakrętach i około 300 metrach wpływamy na  niewielkie śródleśne jeziorko Pawlik (pow.13,5ha), trzymamy się prawego brzegu i po kolejnych 250 metrach z niego wypływamy. Za jeziorem Pawlik zaczyna się najpiękniejszy odcinek rzeki. Przez ok 7 km rzeka meandruje, głównie w cudownym warmińskim leśnym wąwozie. Ten odcinek rzeki to kraina pstrąga. Krystalicznie czysta płytka woda, dno w dużej mierze piaszczyste. Wokół poprzewracane drzewa, piękny gęsty sosnowo- świerkowy las, miejscowo z niewielką domieszką drzew liściastych. Ta trasie spływu jest kilka piaszczystych plaż na których można się zatrzymać i zrobić  przerwę. Możemy odpocząć, posilić się i spokojnie obserwować piękno otaczającej nas przyrody. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć zamieszkującego tą piękną okolicę Zimorodka uważanego za jednego z najładniejszych polskich ptaków.

Następny etap spływu to przeprawa przez jezioro Święte (60ha.), kolejne piękne jezioro na trasie Marózki. W czasach wczesnego średniowiecza jezioro było położone na granicy  Sasinów i Galindów.  Akwen dla ludów zamieszkujących te tereny miał prawdopodobnie charakter kultowy. Brzegi jeziora są strome i gęsto porośnięte sosnowym lasem. Woda Świętego jest bardzo czysta zamieszkują ja liczne gatunki ryb.
Płynąc przez  Święte trzymamy się lewego brzegu, po siedmiuset metrach we wschodniej części jeziora opuszczamy je  i  wpływamy na ostatni rzeczny odcinek naszej wyprawy.  Kolejne pięćset metrów  trasa ponownie biegnie leśnym wąwozem i na końcu tego odcinka dociera  do mostu drogowego drogi krajowej nr 58.

Przed mostem po lewej stronie znajduje się piaszczysta plaża na której kończymy  spływ. Dalej szlak jest niedostępny, rzeka prowadzi przez teren gospodarstwa rybackiego i jest zamknięta dla ruchu turystycznego